Mobile First Index a skrypty Java

Od listopada 2016 roku Google eksperymentuje z mobilnym indeksem stron internetowych, który miał być rewolucyjną zmianą dla właścicieli domen.
Od kwietnia tego roku kolejne, powstające strony internetowe powinny mieć włączane mobile-first index, mobilny index, który gwarantuje wsparcie i indeksowanie od Google’a.
O co dokładnie chodzi? Jak zwykle o pędzący świat i cały czas rozwijającą się branżę IT.
Już końcówka zeszłego roku zapowiadała zmiany w indeksowaniu pozycji rankingowych witryn, tak jak miało to miejsce wcześniej – gdy Google przestał wspierać strony nie posiadające wersji responsywnych, czy jeszcze wcześniej – opartych o technologię Flash.

Jednym z czynników wpływających na ranking witryny w wynikach wyszukiwania jest dostosowanie jej do technicznych wymagań użytkownika. Google na każdym kroku stara się przedstawić użytkownikowi najbardziej trafne wyniki wyszukiwania, aby spełnić jego oczekiwania, a tymi na pewno nie będzie strona nie dostosowana do urządzeń mobilnych – nawet jeśli treść na stronie odpowiada na pytania użytkownika.

No dobrze, ale co, jeśli nie mamy i nie będziemy posiadać strony mobilnej? Według rzeczników Google nie będzie tragedii. Owszem, Google chce, żeby wszystkie strony były “mobile friendly”, jednak strona desktopowa będzie badana przez roboty indeksujące, jeśli strona mobilna nie zostanie odnaleziona. Fakt ten jednak ma swoje odzwierciedlenie w obniżonej pozycji w rankingu.

Więcej informacji na temat MFI zdradził w trakcie godzinnego streama pracownik Google John Mueller. Jeden z jego uczestników zapytał Muellera o to, czy mobilne strony z grami, które oparte są na Flash oraz JavaScript zostaną zaindeksowane.

Pracownik Google ostrzegł właścicieli witryn przed korzystaniem ze zbyt dużej liczby skryptów JavaScript oraz Flash. John Mueller zwraca uwagę, że takie działanie może uniemożliwić przeniesienie witryny do indeksowania mobilnego.

Mueller sugeruje, że właściciele tego typu witryn powinni sami dowiedzieć się, w jaki sposób Google uznaje, że dana strona jest gotowa, by przejść na Mobile First Index. Zdaniem webmastera, można spróbować przenieść większość problematycznych dla botów treści do deskopowej wersji strony internetowej, co według Muellera jest „całkowicie w porządku”.

Zainteresowanym polecamy całą relację streamu: https://youtu.be/7m-cd8XXovQ