SERP – Search Engine Results Page
SERP to strona rezultatów wyszukiwania, które pojawiają się w odpowiedzi na wpisanie w wyszukiwarce zapytania złożonego z pewnych słów kluczowych.
W przypadku Google wyniki dzielą się na dwa typy:
– płatne (reklamy PPC – Pay Per Click)
– darmowe (tzw. organiczne lub naturalne).
Każdy z nich składa się z tytułu strony, adresu i krótkiego tekstu, w którym wyróżnione zostają wyszukiwane frazy. Strony w SERP zostają wyselekcjonowane na podstawie różnych czynników przez algorytm wyszukiwarki. Na SERP można wpływać poprzez działania SEO, które dostosowują daną stronę pod kątem wyszukiwanych słów kluczowych. Z kolei o wyświetleniach i pozycjach reklam w płatnych wynikach przesądza zazwyczaj mechanizm aukcyjny platformy reklamowej AdWords (PPC).
Strony z wynikami w Google przedstawiać mogą wiele dodatkowych wyników niż zwykłe odnośniki do stron. Zależy to głównie od rodzaju wpisanego do wyszukiwarki zapytania. Wyszukując frazy zawierające lokalizację w wynikach pojawi się także mapka pokazująca wpisy z serwisu Google+. Gdy wpisze się frazę zawierającą nazwę danej firmy, oprócz linku do jej strony internetowej wyświetli się również jej lokalizacja w Google Maps i poszczególne dane kontaktowe.
Kolejnym elementem SERP jest (f) panel wiedzy, który pojawia się z reguły po prawej stronie wyników wyszukiwania pokazuje nam wyniki z wikipedii, które pozwalają nam szybko przejrzeć treści związane z jakimiś miejscami, autorami.
Standardowo po skierowaniu zapytania do wyszukiwarki otrzymujemy stronę wyników, przedstawiającą witryny odpowiadające tematycznie zapytaniu (algorytmy wyszukiwarek bywają niedoskonałe i czasem mogą pokazać strony gorszej jakości, nazywane potocznie spamem). Wyszukiwarka Google pokaże nam także teoretyczną liczbę stron (wyników) jakie znalazła w swoich zasobach na dane zapytanie.
Na wyniki wyszukiwania w przeglądarce Google możemy oczywiście wpływać – dzięki SEO oraz kampaniom AdWords jesteśmy w stanie podnieść naszą witrynę w pozycjach wyszukiwania na pierwsze strony, lub nawet miejsca.
Podsumowując, mówiąc “serpy” mamy na myśli kilka pierwszych stron wyszukiwania w jakiejkolwiek przeglądarce internetowej. Popularne “top10” to z kolei pierwsza strona bezpłatnych wyników wyszukiwania.