Cykl życia domeny

Cykl życia domeny. Tworząc identyfikację wizualną swojej marki, projektując logo, mamy oczywiście w domyśle także samą nazwę firmy. Chcąc założyć stronę internetową, musimy wybrać dla niej domenę, czyli adres internetowy. Następnie zgodnie ze specyfiką jak i swoimi upodobaniami, wybieramy końcówkę adresu. Wszystko pięknie działa, ale czy zastanawialiście się kiedyś, na jak długo będziecie “mieć spokój”? Każda bowiem strona www posiada tzw. cykl życia domeny, który pokrótce opiszemy w najnowszym artykule.

 

Pierwszym etapem jest rejestracja domeny – czyli po prostu wybór adresu naszej witryny firmowej. 

Jak zapewne udało się Wam zauważyć, mamy obecnie na rynku ogrom końcówek, które różnią się przede wszystkim cenami. Tak naprawdę wszystko tutaj zależy od nas i budżetu jaki chcemy przeznaczyć na cel rejestracji. Pamiętajmy, że pierwszy rok utrzymania domen przeważnie jest bardzo tani, odnowienia po każdych 365 dniach są droższe.

Wykupu dokonuje się tego na okres 14 dni. W tym czasie należy domenę opłacić – opłacenie i zaksięgowanie przelewu jest równe z jej aktywacją. Pomiędzy – domena widnieje jako nieaktywna.

 

Kolejnym etapem jest aktywacja i aktywna domena

Po opłaceniu faktury za wybraną domenę, staje się ona Twoją własnością, a my możemy cieszyć się profesjonalnym i adekwatnym adresem internetowym naszej firmy. 

Warto tu zaznaczyć, że domena jest naszą własnością do końca okresu rozliczeniowego, a więc przez 365 dni, w przypadku większości domen (o ile nie przedłużymy jej od razu na kilka lat – niektóre firmy oraz domeny mają taką opcję do wyboru) Dodatkowo, w tym czasie możemy oczywiście przedłużać jej aktywność, nie możemy dokonywać zmian w samym adresie (wiąże się to po prostu ze zmianą domeny)

 

Jeśli po upływie okresu rozliczeniowego nie odnowimy domeny, przestanie ona funkcjonować, a nasi potencjalni klienci stracą możliwość oglądania naszej strony internetowej. Cykl życia domeny wówczas się skończy, a jeśli posiadać będziemy w tym czasie jakiekolwiek kampanie reklamowe, prowadzące do witryny, odbiorcy będą odbijać się od “niczego”.

Nie wszystko jednak jest od razu stracone! Po upływie roku i braku odnowienia adresu naszej strony internetowej, domena przechodzi w okres kwarantanny, trwający 30 dni. Zostaje ona wyłączona, jednak cały czas stanowi naszą własność. Jest to taki bufor bezpieczeństwa, dzięki któremu nawet zapominalscy mają szansę na przedłużenie domeny, bez ryzyka jej utracenia.

 

Co więcej, cykl życia domeny jest uzależniony od polityki rejestru, który zarządza daną domeną (np. dla domen .pl jest to NASK). Cykl życia domeny jest zależny od rodzaju domeny – np. cykl życia dla domen .pl różni się od cyklu życia domen globalnych np. .com.

 

Na własną markę pracujemy latami, toteż, niechętnie rozstajemy się z naszymi domenami (wiąże się to też potem ze zmianą materiałów reklamowych – wizytówek, adresowników, papierów firmowych etc). Dlatego też warto znać cykl życia naszej domeny i być na bieżąco z odnowieniami. Jako, że działamy kompleksowo, oferujemy swoim naszym klientom specjalną usługę, w której jesteśmy w stałym kontakcie i w razie potrzeby – za upoważnieniem klienta, sami dokonujemy odnowienia powierzonych domen i adresów. Jeśli jesteś zainteresowany taką usługą, skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy odpowiednią ofertę.