Czym jest RSS i jak z niego korzystać?

RSS to skrót, który rozwijany jest formalnie jako RDF Site Summary lub mniej formalnie Really Simple Syndication, czyli naprawdę prosta dystrybucja. Dzięki RSS serwisy internetowego, które często aktualizują treść, publikują ją w łatwy sposób, informując o tym użytkowników. RSS swoją popularność zawdzięcza głównie eksplozji blogów, w których to RSS stał się istotnym kanałem dystrybucji treści.

 

Dzisiejszy internet charakteryzuje się rozproszeniem źródeł informacji z jakich korzystamy. To już nie jest jeden czy dwa portale, ale dziesiątki wąskotematycznych blogów czy niszowych serwisów. Wchodzenie codziennie na dziesiątki serwisów i sprawdzanie co nowego zostało napisane, nie jest wygodne. RSS umożliwia agregację treści z wielu źródeł w jednym miejscu. Z jednego miejsca mamy możliwość sprawdzania, co nowego zostało opublikowane w ulubionych przez nas serwisach czy blogach. To jedno miejsce, to czytnik jaki wybieramy do obsługi RSS, zwany również agregatorem.

 

Właściciele serwisów decydują, ile treści ma się znajdować w kanale RSS. Mogą to być tylko nagłówki i wprowadzenia, niektórzy decydują się na publikowanie całych artykułów lub większych fragmentów. W pierwszym przypadku jeżeli coś nas zainteresuje, to przechodzimy po kliknięciu na stronę serwisu, w drugim całą treść możemy przeczytać bez opuszczania czytnika.

 

Dodając kanał RSS danego bloga czy serwisu do czytnika, subskrybujemy treści. Można by to porównać do abonamentu. RSS jest znacznie wygodniejszy od popularnych newsletterów wysyłanych na email — nie powoduje problemu nadmiaru emaili w skrzynce. Czytnik RSS ściąga dla nas najnowsze informacje wtedy, kiedy akurat mamy czas i ochotę na ich czytanie.

 

Czy potrzebujemy koniecznie kanału RSS?

Po pierwsze, interesujący serwis musi publikować swój kanał RSS. Jeżeli widzimy gdzieś ikonkę, przypominającą którąś z tych u góry, oznacza to, że kanał w serwisie jest dostępny. Po drugie potrzebujemy czytnika. Bez niego klikając w ikonkę najczęściej zobaczymy mało zrozumiały kod XML.. Przeczytaj więcej na: https://sprawnymarketing.pl/czym-jest-rss-feed/