PageSpeed – jak poprawić osiągi swojej strony internetowej?

Jednym z czynników, jakie determinują to, czy strona www się podoba i jest odbierana pozytywnie jest szybkość jej ładowania. Mówiąc prościej, im witryna szybciej się wczytuje, tym lepiej – gdy strona za długo się załącza, nie pojawiają się żadne treści, użytkownik staje się zniecierpliwiony i opuszcza ją bez zagłębiania się w zawartość. Takie zachowania mogą skutkować spadkami w pozycjach, dlatego warto zadbać o właściwy pagespeed.

Dzięki darmowemu narzędziu PageSpeed Insights szybko sprawdzimy czas ładowania strony na urządzeniach desktopowych i mobilnych. Wskazówki optymalizacyjne pomagają poprawić wydajność serwisu, a tym samym zatrzymać internautów na stronie. PageSpeed Insights w 2018r. wzbogacono o nowy parametr – szybkość działania strony obliczoną na podstawie Chrome User Experience Report, czyli raportu zadowolenia użytkowników korzystających z przeglądarki Chrome.

W zaktualizowanym raporcie zobaczymy dwa wskaźniki: szybkość działania strony oraz optymalizację. Oba parametry obliczane są osobno dla wydajności strony na urządzeniach mobilnych oraz komputerach i laptopach. Nie powinien dziwić nas fakt, że jak poprzednio mogą zaatakować nas trzy kolory – zielony, pomarańczowy oraz czerwony, informujące o czasie ładowania strony.
Prezentowany wynik jest podzielony, a prezentacja odbywa się zawsze w formie tekstowej. Ponadto w pierwszej linijce zawsze wskazywany jest ranking w przedziale od 0 do 100, dzięki czemu łatwo możemy oszacować, ile brakuje do maksymalnego wyniku. Co ważne, wszystkie wyniki testu zawierają również szereg cennych porad, dzięki którym wiemy, jakie zadania wykonać, aby poprawić szybkość ładowania strony.

Elementy mające istotny wpływ na szybkość strony
– optymalizacja grafiki – czyli unikanie dużych rozmiarów zdjęć, filmów czy materiałów tekstowych. Jeśli nasza strona internetowa stworzona została na WordPressie, możemy szybko zainstalować specjalną wtyczkę optymalizującą fotografie.
– optymalizacja kodu źródłowego – tu można powiedzieć że polegamy na wiedzy webmaster, który naszą witrynę będzie kodować, jednak warto wiedzieć, że optymalizacja kodu